Blog > Komentarze do wpisu

Jak kupować złote i srebrne sztabki i monety?

Inwestowanie w pierwszej kolejności kojarzy się z kupowaniem akcji lub funduszami inwestycyjnymi. Statystyczna większość ludzi przyzwyczaiła się do inwestowania w ten sposób i kupowanie srebrnej lub złotej sztabki, która do niczego nie służy, może wydawać się powrotem do średniowiecza. Jednak wbrew pozorom jest to najprostszy, najtańszy i najbezpieczniejszy sposób inwestowania w złoto i srebro. (Przeczytaj tutaj dlaczego)

Jednak, żeby sztabki i monety rzeczywiście okazały się najprostszym, najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie w złoto i srebro, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach:

1. Kupuj najtaniej i najbezpieczniej jak to możliwe

Złote sztabki i monety można kupić w niektórych bankach, kantorach, sklepach internetowych, Narodowym Banku Polskim oraz dzięki serwisom aukcyjnym typu  allegro lub e-bay. Proste – kupujesz, płacisz, dostajesz. W przypadku zakupów przez internet trzeba liczyć się z kosztami wysyłki, ale przeważnie i tak jest to najtańsza opcja zakupu, ponieważ w kantorach i NBP spready pomiędzy ceną skupu a sprzedaży są dość wysokie.

Warto unikać sprzedawców, którzy obiecują dostawę za 45 dni lub jeszcze dłużej. Jeśli ceny złota lub srebra w tym czasie gwałtownie wzrosną, może się okazać, że sprzedawca nie będzie w stanie dostarczyć metalu. Jeżeli jednak oferuje dobrą cenę zbliżoną do oficjalnych światowych cen (tzw. spot), warto zaryzykować dostawę z długim terminem, ale tylko i wyłącznie w przypadku zakupów poprzez sklepy i  serwisy internetowe, prowadzące program ochrony kupujących - jeśli sprzedawca nie wywiąże się z umowy, serwis transakcyjny bierze na siebie koszty i zwraca kupującemu całą zapłaconą kwotę.

Niestety nie znam żadnego sklepu internetowego ze złotem i srebrem inwestycyjnym, który korzystałby obecnie z programu ochrony kupujących, dlatego póki to się nie zmieni lepiej korzystać z serwisów e-bay.pl oraz  allegro.pl. Ten pierwszy jest dobrym miejscem do szukania okazji za granicą, a drugi w Polsce. 

2. Musisz wiedzieć, co kupować.

Chyba nikt nie chciałby kupić złota którego nie mógłby potem sprzedać. Dlatego należy szukać metali w takiej formie, którą można sprzedać w każdej chwili za rozsądną cenę. Najbezpieczniej kupować złote i srebrne monety inwestycyjne, które są znane na całym świecie. Są to:

Wiener Philharmoniker

Wiener Philharmoniker Wiener Philharmoniker

Maple Leaf

 

American Eagle

American Eagle American Eagle

Krugerand (tylko złoty)

Krugerrand

Te cztery monety nie mają żadnej wartości kolekcjonerskiej. Są przez to tańsze. Kupuje się je tylko ze względu na zawartość czystego złota lub srebra. Miliony ludzi na świecie znają ich wartość, dlatego bardzo łatwo je sprzedać, co nie musi być takie łatwe w przypadku monet kolekcjonerskich. Jeśli nie znasz się na numizmatach (monetach kolekcjonerskich), to omijaj je szerokim łukiem, nawet jeśli ktoś doradza Ci zakup. Problem z takimi monetami polega na tym, że często trudno znaleźć na nie nabywców, zwłaszcza w Polsce.

Przeczytaj jak inwestować w monety kolekcjonerskie.

Jeśli zamiast monet wolisz kupować sztabki, kupuj produkty znanych światowych mennic (na przykład z logo Credit Suisse, Perth Mint, Heraeus lub Johnson Matthey). Wówczas masz gwarancje, że ktoś kupi Twoją sztabkę i że rzeczywiście nabyłeś prawdziwe złoto lub srebro.

sztabka credit suisse Heraeus sztabka

Kupując srebro w Polsce, trzeba zapłacić podatek VAT (w przeciwieństwie do złota inwestycyjnego), dlatego zakup srebrnych monet polecam ograniczyć to serwisów aukcyjnych typu allegro lub e-bay i wyszukiwania srebrnych produktów od prywatnych osób które nie muszą doliczać VAT do swojej ceny. Poniżej zamieszczam wyszukiwarkę allegro. Można w niej wpisać nazwę monety lub po prostu "sztabka złota" i zobaczyć, co jest obecnie dostępne.

 

W przypadku zakupu większych ilości srebra (powyżej 2000 dolarów), które trudno będzie sprzedać w Polsce, lepiej skorzystać z zagranicznych serwisów, zwłaszcza BullionVault.com, które umożliwiają zakup i sprzedaż srebra bez cła i żadnych podatków.

 

3. Musisz wiedzieć, jak przetrzymywać złoto i srebro

Są dwa rozwiązania.

  • Jeśli kupujesz niewielką ilość metalu (którego wartość nie przekracza 2 000 dolarów w przypadku srebra i 1000 dolarów w przypadku złota), najbardziej opłacalną metodą przechowywania jest własny dom. Nie musisz kupować sejfu, wynajmować skrytki w banku albo odrywać paneli podłogowych, żeby schować coś pod nimi. Zresztą i tak byłoby to zbyt kosztowne. Po prostu znajdź miejsce, które nie rzuca się w oczy i tam włóż metal.

Teraz bardzo ważne zdanie - koniecznie ubezpiecz mieszkanie od kradzieży na sumę ubezpieczenia, która pokryłaby zakupienie nowych sztabek. Jeśli trzymasz w domu złoto warte 5000 zł i masz jeszcze komputer, telewizor oraz inne cenne rzeczy, które mogą spodobać się złodziejowi, oszacuj ich łączną wartość, a następnie wejdź do porównywarki rożnych firm ubezpieczeniowych bankier.pl i wybierz najtańsze ubezpieczenie dla siebie. Przeczytaj jak to zrobić. Ceny ubezpieczenia mieszkania w Warszawie, które oprócz pożaru itp. obejmuje odszkodowanie w przypadku kradzieży na sumę 10 000 zł zaczynają się od 20 zł miesięcznie. Co roku kupuj nowe ubezpieczenie na nową sumę korzystając z porównywarek, ponieważ ceny złota i srebra zmieniają się. Srebro warte w 2010 roku 5000 zł w 2011 jest już warte 10 000 zł, dlatego ubiegłoroczne ubezpieczenie nie pokryje dzisiejszych strat. Zmieniają się także stawki firm ubezpieczeniowych. W tym roku najtańsza jest firma X, a w przyszłym najtańsza może być firma Y, dlatego zapisz sobie adres tej porównywarki lub dodaj do ulubionych i zawsze z niej korzystaj.

  • Jeśli planujesz zakup większej ilości złota lub srebra, lepiej trzymać je w ubezpieczonej skrytce należącej do prywatnej firmy. Omijaj z daleka skrytki bankowe, ponieważ w przypadku bankructwa banku nie będzie łatwo odzyskać swoje złoto i srebro. Jeśli zbankrutuje firma zajmująca się przechowywaniem cennych rzeczy swoich klientów, nic nie tracisz. Dlaczego? Renomowane firmy zagraniczne (np. Via Mat) działające w oparciu o zagraniczne prawo nie mogą wpisać Twojego złota lub srebra w swoje aktywa, a więc metali nie może zająć komornik. Jeżeli chcesz kupić dużo złota lub srebra i chcesz być pewny, że w każdej chwili możesz je sprzedać to najlepiej skorzystać z brytyjskiej firmy BullionVault.com, która współpracuje z Via Mat. BullionVault.com ma wiele zalet (obsługuje w języku polskim, ma skarbce w rożnych miejscach świata), ale najważniejsza jest taka, że nie ma tańszych form inwestowania w metale szlachetne.
    Aby przeczytać poradnik, jak inwestować w BullionVault.com, kliknij tutaj i wybierz POMOC.

 

4. Dowiedz się, jak sprzedać złoto i srebro w formie monet i sztab.

Sprzedaż fizycznego złota przetrzymywanego w domu jest banalnie prosta. Wystarczy pójść do najbliższego odziału Narodowego Banku Polskiego (który da najlepszą cenę) lub dobrego kantoru. Dobrym wyjściem może być również sprzedaż na  allegro . Można także próbować sprzedać swoje złoto sklepom internetowym, ale z reguły wszyscy chętnie ci coś sprzedadzą, a niechętnie od Ciebie kupią, a już na pewno nie dadzą lepszej ceny niż NBP, dlatego nie warto zawracać sobie nimi głowy.

Zobacz, którzy sprzedawcy dają gwarancję odkupu srebra i złota.

Zupełnie inaczej wygląda sprzedaż srebra. Tu sprawa już nie jest tak banalnie prosta, ale za to potencjalne zyski większe. Jeśli chcesz sprzedać srebrne monety lub sztabki do wyboru masz serwisy aukcyjne (allegro, e-bay), sklepy internetowe oraz zagraniczne firmy takie jak BullionVault.

NBP oraz kantory nie kupują srebra. Allegro oraz e-bay są idealne do sprzedaży małej liczby monet, najlepiej pojedynczo. Sprzedawcy internetowi kupią naraz większe ilości, ale mają ograniczone budżety, więc nie kupią od Ciebie zbyt wielu kilogramów, a już na pewno nie dadzą najlepszej możliwej ceny zbliżonej do cen światowych, którą uzyskasz w BullionVault.com. Z tego serwisu korzysta obecnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, więc zawsze znajdzie się dobry kupiec na Twoje złoto i srebro, gdy postanowisz już spieniężyć swoje zyski. Rzecz w tym, że aby sprzedać metal w BullionVault musisz go również tam kupić. Coś za coś.

 

wtorek, 08 listopada 2011, narbutowicz

Polecane wpisy

Komentarze
2012/05/05 14:27:32
od jakiej kwoty opłaca się inwestować w monety, sztabki?
-
2012/05/05 14:43:08
W przypadku srebra można obecnie kupić uncjową monetę za 120-130 zł, w przypadku złota gramowa sztabka to wydatek rzędu ponad 200 zł.
-
2012/05/05 21:31:48
Sprawdziłem na wykresie i jeśli dobrze liczę to gdybym 8 listopada zainwestował 220zł w sztabkę złota to teraz miałbym straty 32 zł. Jak na taką kwotę to duża zmiana.
Gratuluję dobrego, konkretnego bloga :)
-
2012/05/06 12:17:52
W przypadku zakupów sztabek zawsze są spready, marże i koszty produkcji. Jest się stratnym już po samym zakupie. Dlatego nie jest to opcja na inwestycję krókoterminową taką na pół roku. W przypadku takich inwestycji polecam BullionVault
-
2012/09/11 22:46:29
Zachwala Pan firmę BulionVault nie wspominając nic o konkurencji np. Ampex (ceny za przechowywanie mają faktycznie wyższe). Chciałbym się jednak zapytać jak zminimalizować/wyeliminować ryzyko zakupu podrobionych sztabek czy monet.
Jest to dość mało poruszany problem. Czy mógłby Pan polecić jakieś źródło, z którego
mógłbym się nauczyć jak odróżnić fałszywki od pełnowartościowych egzemplarzy.
Zakup w mennicach odpada z powodu marż. Dziwię się, że tak poleca Pan allegro czy ebay. Jak udowodnić iż daną moete dostałem od tego to a tego sprzedawcy? Jak w razie podejrzenia wycofać się z transakcji?
Uszanowanie
-
2012/09/11 22:57:06
Zrobiłem literówkę napisałem Ampex, a powinno być Apmex.
-
2012/09/12 21:36:25
Przeważnie konkurencja BullionVault ma jakiś minus. Przy Apmexie jest na przyklad zamówienie na minimum 1000$ przy sprzedaży, a jak się chce im sprzedać, trzeba do nich dzwonić do USA i znać angielski. Apmex, to raczej mało wygodna firma do wspólpracy dla Polaka, a BullionVault obsluguje równiez po polsku.

Aby wyeliminowac ryzyko zakupu podróbki w sprzedaży bezpośredniej, można sprawdzić na przykład czy metal jest przyciagany przez magnes, można też na przykład wykorzystać miernik ficsha. W przypadku zakupu przez interent trzeba korzystać z wiarygodnych firm, jak właśnie BullionVault . Allegro natomiast daje wiele możliwości sprawdzenia reputacji sprzedającego, ilu klientów było niezadowolonych, a w razie gdyby doszło do oszustwa, można korzystać z programów ochrony kupujących allegro lub procedury charge back, jeśli zapłaciło się kartą przez internet.

Jeżeli ktoś kupuje na allegro od firmy, to zawsze otrzymuje fakturę, która potwierdza zakup od danego sprzedawcy. Jesli natomiast kupuje się od osoby prywatnej, można poprosić o przesyłkę kurierską i sprawdzić towar przy kurierze. Jesli coś będzie nie tak, można monet/sztabek nie przyjąć. Allegro, to dosyć bezpieczny serwis do zakupów, jeśli tylko weryfikuje się sprzedawcę na przykład poprzez komentarze.

Buy gold online - quickly, safely and at low prices

Przedstawione na tej stronie treści mają wyłącznie charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Nie prowadzę tej strony, aby nakłaniać do inwestycji, lecz aby wyjaśnić powody, dla których złoto i srebro osiągną wysokie ceny. Moja teza brzmi: do 2020 roku (być może szybciej) złoto osiągnie cenę 5000 $, a srebro 400 $ za uncję.


................. reklama .................
..............................................
...............po reklamie ...............

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...